.
A három blokk pedig nem más, mint a Kis Patak, Kék Duna, Tengerszem blokkok. Együtt tettem le a szabóasztalomra a három darabot, hiszen úgy terveztem őket, hogy egymással kombinálhatóak legyenek. A varrási tapasztalataimat írnám most le. Jogos a kérdés, hogy mitől másak ezek, mint a többi íves darab? Attól, hogy egy oldalon belül nem csak egy ív van, hanem a felül lévő anyagunk először homorú, majd domború. Az ív váltás varrás közben esetleg gondot okozhat. De nézzük a szabást:
Már induláskor nagyon oda kell figyelni! El kell dönteni, hogy a sablon melyik oldalával szabunk! Az egymásra fektetett anyagok színének egy irányba kell állniuk! Az én munkámon most a sablont úgy helyezem fel, hogy a bal felső sarok domború legyen. Ennek később még lesz jelentősége, tessék kérem figyelni!!!
Kivághatunk csak 1-1 darabot minden kiválasztott anyagból, vagy akár többet is egyféléből. Ha az utóbbi mellett döntünk, akkor célszerű csíkokat levágni, egymásra tenni és abból szabni. Jobb kezeseknek javaslom, hogy a csík bal oldaláról induljunk.
Mivel körbe forgó vágólapom nincs, nem is lesz, viszont van egy kis vágólapom, meg kezem amivel azt el tudom forgatni, így nem kell körbetáncolnom a szabó asztalt (pedig van, hogy szoktam- Marcsi kuncog is rajtam).
A szabáshoz a 28-as körkést használom, a nagyobbat az ívek miatt nem tanácsolom! A leszabott csíkokat felhajtva a kis vágólapon tartom és együtt forgatom az egészet.
Aztán ha ilyet csinál szabás közben a teljesen originál új körkés pengénk, akkor érezzük magunkat szerencsésnek, mert egyet fizet kettőt kap esete forog fenn. Örök hála Ginának, aki megoldotta a rejtélyt és kiderítette,hogy gyárilag összeragadt két penge, amit én egyben tettem a körkésbe!
szabjunk tovább, immáron félárban vett csuda-jó pengével.....
Mivel kombinálni szeretném a Tengerszem blokkot a Kék Duna blokkal, így először végiggondolom, hogy melyik oldalán szabjak. (A bal széle domborúval kezdődik) Csíkból, kis vágólapon, sarkokat levágva, balról jobbra haladva.
A legegyszerűbb variáció:
Legyenek olyan négyzetek, amelyek két darabból állnak, azaz két Kék Duna blokk kiad egy Tengerszem blokkot:
Ha nem minden blokkot egyféleképp szabtunk ki - azaz bal felső sarokban nem mindig a domború rész van (hogy ez szándékosan vagy így sikerült azt most ne firtassuk!) akkor is izgalmas összeállítás lehetséges. A blokkokból varrt sorokat "téglafal" szerűen varrjuk majd össze. Az alsó sorokat kéretik figyelni!
Érdemes egy jelölést tenni a sablonra, ha úgy tervezzük, hogy csak az egyik oldala felfele legyen minden darab szabásakor :-)
Akkor már tudjuk, hogy mit hova, akkor varrjuk össze. Alternatívákat mutatok! Azt tanácsolom, hogy egy darab anyaggal mindenki először próbálja ki, hogy számára melyik szimpatikus, vagy könnyebb! Még a csodaszép anyagok felszabása előtt! Mert én azt tapasztaltam, hogy nem mindegy, hogy melyik ívvel kezdünk és ugye ez meghatározza már a szabást is! Mivel nem túl bölcsen én először szabtam, utána varrtam, majd ezek után gondolkodtam, ezért nekem így áll a két darab egymás mellett!
Akár merről forgatom, mindenképp úgy kezdek, hogy először a domború alul-homorú rész felül lesz, majd a blokk felétől pont fordítva. Nekem egyébként az íves darabokat úgy könnyebb összevarrni, hogy a domború alul-homorú felül van, azaz mint most a kezdésnél. Viszont a blokkok összevarrásakor a felezőn túli rész a problémásabb, azaz a számomra nehézkesebb. Minden probléma során én azt vallom, hogy "először essünk túl a nehezén", de mivel így szabtam ezt már elfelejthetem.
Megoldjuk így is :-))
Kezdéskor csücsköt a csücsökre, előanyagot vagy kis darab papírt szinte kötelező használni, különben begyűri a lyukba a tű az anyagokat.
A végeket lehet csipesszel is összefogni, vagy akár előre összegombostűzni. Nekem a gombostű esetében az vált be, ha a hegy nézett az anyag fele, mert akkor jobb kézzel tarthattam is varrás közben és ki is húzhattam amikor odaértem.
Ami miatt ez a módszer nekem nem teljesen tetszik az az, hogy így a varrás közben nem tudom kellőképp megemelni a felső anyagot, de ez nem vészes. Fontos, hogy kb a blokk felénél - ahol az ív váltás van, ott lent hagyott tűvel a talpat emeljük meg és igazítsuk el az anyagdarabokat!
Nekem egyébként a csipeszes végek összefogása volt a jobb megoldás, de azt már mutogattam sokszor!
Sorokat varrok így:
Másik variáció:
A szabáskor úgy szabom ki a blokkokat, hogy a bal felső sarokban a homorú ív van. Ebben az esetben a két blokk összevarrásakor az elején a homorú van alul, domború rész felül és a blokk második részében fordítva. Nekem így könnyebb volt a varrás, de nem biztos, hogy ez mindenkinél így lesz!! Azt javaslom, hogy szabás előtt mindenki próbálja ki, hogy neki melyik kényelmesebb!!!
A derékszögű elemek összevarrása sem tér el az előbb bemutatottól, a lecsapott sarkok egyszerűen illeszkednek egymáshoz.Ha a blokkokat sorokká varrtuk, akkor már csak a sorokat kell egymáshoz varrni :-))
Gombostűzöm a találkozási pontokat egymáshoz.
azt tapasztaltam, hogy érdemes a kezdő, a közép és blokk befejezése előtt pár cm-el a talpat úgy felemelni, hogy a tű a munkában marad és megigazítani az anyagok elhelyezkedését.
Az elejénél még a hagyományos módon illesztem a két íves darabot egymásra
Ami még bevált, hogy az ív felétől az ujjaimat beteszem a két anyag között kialakult résbe, így mintegy az ujjaimat emelve tudom a felső anyagrészt az alsó- homorú részre passzítani. Ezt a blokk felétől alkalmazom. Először a két ujjamat - mutató és középső ujj -
majd ahogy varrok lassan már csak a mutató ujjamat.
Ezután ha nem akarok keresztülvarrni az ujjamon, akkor már csak csipesszel igazgatva fejezem be a blokk varrását.
elvileg minden stimmel...
Gyakorlatban azonban van, hogy nem mindenhol tökéletes a kivitelezés.
ilyenkor azt a kis darabot ki kell sajnos bontani. Azt tapasztaltam, hogy a javításkor nem abból az irányból varrom össze újra, ahonnan először tettem, hanem ami elsőre felül volt, az a javító varráskor úgy essen, hogy az legyen alul.
A csipesszel segítem a két széli részt egymásra és úgy varrom.
Így haladunk sorról sorra:
TAPASZTALATOK ÉS JÓ TANÁCSOK:
- Teljesen kezdőknek nem ajánlom ezt a blokkot. A gyakorlottabbaknak viszont élvezet lesz a 8-10. blokk összevarrása után. Kb ennyit kellett összevarrnom, mire rájöttem, hogy hogyan fogjam a darabokat.
- Ha van a varrógépen sebességszabályzó (teknősbéka-nyuszika) akkor az most jól fog jönni, mert lassú sebességgel könnyebb varrni. (tehát a teknősbéka jelhez közel állítsuk be a gépet)
- Szabás előtt érdemes pár blokkot összevarrni, hogy kitapasztalhassuk, hogy melyik ív kezdésével varrjuk könnyebben össze a blokkot, ez ugye meghatározza, hogy melyik oldalával felfele helyezzük a sablont a szabandó anyagra.
- Ha már eldöntöttük, hogy a sablon melyik felével fogunk szabni, akkor érdemes azt valahogy jelölni rajta!
- Ügyeljünk arra, hogy félbehajtott anyagból csak akkor szabjunk, ha tükör-szimmetrikus darabokra van szükségünk!
- Elő anyagot, vagy papírt érdemes használni a kezdő varrathoz, különben legyűri a csúcsi anyagrészt a tű lyukába a tű.
- Aki nem dolgozott eddig csipesszel, az legalább most, legalább egyszer próbálja ki!
- Nem a legegyszerűbben varrható blokk, viszont kárpótlásul az egyszerű "kockák" is jól mutatnak :-)
- Gyerektakarók varrásához is nagyon el tudom képzelni!
Hát ez aztán, tényleg nem győzzük csodálni a türelmeteket! :o)
VálaszTörlésAnnyira mozgalmas, szinte élő tengert lehet vele varrni... csak kéne már egy kis idő, hogy végre nekilássak :))
VálaszTörlésKöszönjük Lányok! :)