Ez a bejegyzés már régóta készülődik. Mondhatnám azt is, hogy valami miatt "nagy falat"-nak éreztem. Többen jeleztétek, hogy jók a talpas írásaim, így különösen fontos számomra, hogy valós képet és igaz véleményt írjak.
A mostani talp a kéderező talp. Evvel először nyáron találkoztam Ica jóvoltából, amikor is csupa jó véleményem volt róla. Gyorsan be is szereztem, nehogy már nekem ne legyen! Majd elgondolkodtam a dolgon, mivel Marcsi is szokott kédert varrni - zippzárvarró féltalppal - kifogástalan kivitelezéssel. És mivel minden bejegyzésem után eddig pontoztam a tesztnek alávetett talpat használhatósága alapján, így az volt az érzésem, hogy nehéz lenne csak úgy valamit leírni egy benyomás alapján. Így szokásomhoz híven jön a teszt.
Így néz ki a talp. Azért oldalról fényképeztem, mert így látható a lényeg! A talp alján van egy vájat, ami felfekszik a kéderre.
A teszteléshez ugyan azt az anyagot, cérnát, tűt és kéderzsinórt használtam.
A zsinór ne zavarjon meg senkit, ........kicsit lila.........., de olcsón vettem és a vastagsága és a keménysége is számomra megfelelő volt. A lilasága pedig lényegtelen, mert nem fog látszódni a kész darabon.
A narancs színű anyagot félbe hajtottam és közé tettem a zsinórt. Be a gép alá és már nyomtam is a pedált.
A talpon lévő jelölés (a piros ott középen) a középső tűpozícióra esik. Ez azért hasznos, mert én úgy varrom be a kédert, hogy először a zsinórt "behúzom", majd ezután varrom be a két anyag közé. Ezért úgy gondoltam, hogy először ne pontosan a zsinór mellé essen a varrás, hanem egy kicsit kijjebb, így a tűpozíciót két gombnyomásnyit (nem tudom, hogy más gépeknél ez milyen mértékegységben van) jobbra vittem.
És akkor jöjjön a zippzárvarró féltalppal is ugyan ez a művelet:
A dolog annyiban változott, hogy a tűpozíciót kellett ügyesen beállítani. Először ellenőriztem, hogy hol van az a pont, ahol a végleges varratnak lennie kell. (ezt fényképeztem le) majd onnan két gombnyomásnyit vittem jobbra a tűpozíciót.
És csak nyomtam a pedált, a távolságot a talp adta, mert hogy nekifeküdt a zsinórnak.
A varratkép olyan lett, mint a kédervarró talppal.
Ekkor jött a következő munkamenet, mert a behúzott zsinórt a két anyag közé kellett helyezni és bevarrni.
Kédervarró talppal: (a tűpozíció most alaphelyzetben középen van már)és a végeredmény hátulról:
és előról:
Akkor ugyan ez a zippzárvarró féltalppal:
(elnézést, hogy oldalára fordulva van a kép, többszöri próbálkozás után sem sikerült vízszintes állásba hoznom :-(( )
Hátul:
Egész eddig a pontig az motoszkált a fejemben, hogy a bejegyzésem arról fog szólni, hogy igen meg lehet varrni tökéletesre a zippzártalppal a kédert, de akkor megfordítottam az anyagot és máris megváltozott a véleményem. Már amikor a hátsó varratképet néztem is éreztem, hogy valami nem lesz teljesen rendben. Ezért:
Kínosan ügyeltem a varrás alatt, hogy mindkét talppal precízen, elfogulatlanul dolgozzak, én magam is kíváncsi voltam a végeredményre.
Konklúzió:
1. kédervarrás zippzárvarró féltalppal:
Igen is be lehet varrni a kédert zippzárvarró féltalppal, de macerásabb a tűpozíció beállítása. Jobban kell ügyelni vele a zsinór behúzása során, mert vagy távolabb kell, hogy kerüljön az első varrás a zsinórtól (ami nem túl szerencsés szerintem) , vagy a végleges bevarráskor kell sokkal közelebb varrni a zsinórhoz. Azt tapasztaltam, hogy maga a féltalp nyomja el a zsinórt a második varrásnál.
Ezt nem tudom, hogy hogyan varrtam volna meg olyan gépen, amelyiknek nem lehet állítani a tűpozícióját?
Vagy varrjunk a kéderrel megegyező színű cérnával és ne nézegessük árgus szemekkel a kéder tövét!
2. kédervarrás kédervarró talppal:
Teljesen egyszerű dolog volt, semmi macera, szerintem tökéletes végeredménnyel.
Mert ugye nem is én lennék, ha az egészet nem játszottam volna el csúszó-mászó anyaggal, valódi ferde szálirányú anyaggal.
A teszt elve ugyan ez volt, csak sokkal vastagabb zsinórral (műanyag) dolgoztam:
A két behúzott zsinór:
- a felső a kédervarróval, az alsó a zippzártalppal készült. Itt már teljesen becsődölt a zippzártalp, mert állandóan elcsúszott hol a talp, hol az anyag. A kédervarróval ment egész jól a dolog.
Végül evvel varrtam be a valentin neszeszerbe a kédert :-))
Tehát, ha értékelnem kellene, akkor a 10 pontból 9 pontot adnék!
(a levonás azért van, mert nem szeretem a műanyag talpakat :-(()
Nem dolgoztam még ilyen kéder bevarró talppal. Köszi, hogy bemutattad. Nem is hittem volna, hogy ekkora a különbség! A varrógép centrumnál rendelted?
VálaszTörlésKedves Ági! Bár én nem vagyok érintve a talptesztelésben, de elolvasom természetesen!:) Annyira profin adod elő, hogy csak na! elismerésem a munkáitok iránt!
VálaszTörlésNa pont ma beszélgettem a barátnőmmel, hogy kéne nekem ilyen kéderező talp, meg kéder.......a varróvilágnál van a janomémra is, és ott még kédert is lehet kapni.
VálaszTörlésNagyon klassz volt a leírás, jó volt olvasni:)
Éljen a kédertalp! Én az óriási varródobozom felső szélébe drótot! varrtam be vele, és működött!
VálaszTörlésMarcsi! VGC-ben vettem, de már majdnem egy éve. A különbség legjobban a foszlós nyúlós anyagnál ütközött ki, de normális esetben ilyet nem sűrűn varrunk.
VálaszTörlésAndicsek! Köszi :-)
Szila! Még lesz folytatás kédertalp ügyben, egy kicsit várj, és ígérem arról is írok hamarosan.
Annamari! Drótot? Tulajdonképp nagyon jó ötlet!!
Ági